Yurtdışı Eğitim ve YÖK Denklik Uygulamalarında Değişiklik Yapıldı

Yurtdışında Üniversite Eğitimi ile ilgili YÖK Denklik Uygulama ve Değişiklikleri

2 Mart 2015 tarihinde T.C. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversite, master gibi yüksek öğrenimlerine yurtdışında devam etmek isteyen Türk öğrencilerimizle ilgili, çok önemli bir karar açıkladı. Sizlerle bu kararları paylaşmadan önce Poseidon Yurtdışı Eğitim olarak atılan adımları desteklediğimizi ve son yıllardaki yurtdışı yüksek öğrenim alanındaki gelişmeleri kaygıyla takip ederken, tüm bu olumsuzlukların sona erecek olmasından hem Türk gençlerimizin hem de ülkemizin kazançlı çıkacağından emin olduğumuzu bilmenizi isteriz.

Vurgulamak istediğimiz bir başka nokta ise, Poseidon Yurtdışı Eğitim olarak YÖK kararlarından önce de öğrencilerimizi yerleştirdiğimiz ülke ve üniversitelerin eğitim kalitesi yüksek, alanlarında dünya çapında isim yapmış eğitim kurumları olduklarıdır. Daha başka bir deyişle, Poseidon Yurtdışı Eğitim öğrencileri ya YÖK kararnamesinde belirtilen dünya sıralamasında ilk 500 üniversiteye yerleştirilmekteydi veya Türkiyede ÖSYM sınavlarında gerekli barajları geçerek yurtdışında eğitimlerine devam etmekteydiler.

 

YÖK'ün Mart 2015 tarihli yurtdışında yüksek öğrenim görme şartlarındaki değişiklikleri kapsayan kararları ve Türkiye'ye dönünce uygulanacak denklik uygulamasında özetle şu noktalar vurgulanmaktadır :

1 - CWTS Leiden Ranking (dünya üniversiteler sıralamasında ilk 500 üniversite) listesinde yer alan üniversitelerde eğitim gören öğrenciler aşağıdaki maddelerden muaftır.

2 - Yurtdışında eğitimlerine devam edecek öğrencilerin 2015 - 2016 eğitim öğretim yılından itibaren ÖSYM tarafından yapılan YGS ve LYS sınavlarına girmeleri, ve yurtdışında TIP eğitimi göreceklerin Türkiye'de ilk 40 bin, Hukuk eğitimi göreceklerin Türkiye'de ilk 150 bin öğrenci içinde yer almaları gerekmektedir.

3 - Diğer tüm alanlarda (mühendislik, sosyal bilimler, gibi) yurtdışında eğitimlerine devam edecek olan öğrencilerin eğitim görecekleri alanda ÖSYS kılavuzunda yer alan ve Türkiye'deki yükseköğretim kurumları bünyesindeki programlara yerleşen en son öğrencinin almış olduğu puanı almaları gerekmektedir.

YÖK'den yapılan açıklamanın tamamı için TIKLAYINIZ.© Copyright | Poseidon Yurtdışı Eğitim | All rights reserved.