Kanada Lise Eğitimi Trendleri

Kanada'nın Uluslararası Öğrenci Programı'ndaki değişikliklerin, tüm yurtdışı eğitim faktörleri ile birlikte, liselerdeki uluslararası

 

kayıtları olumlu yönde etkilemesi bekleniyor.

Seaforth, Ontario Avon Maitland Bölgesi Okul Kurulundan Steve Howe, Kanada Uluslararası Lisesi sektöründeki gelişmeleri destekleyen son değişiklikler ile Kanada liselerinde uluslararası kayıtlar her yıl %7 olarak artıyor.

Dil sektörünün 'atama', altı ay veya daha uzun süre yurtdışında öğrenci kabul etmelerine izin verilen 'belirlenmiş' dil okullarının bir listesi ile ortaya çıkmaktadır. Lise eğitim sektörü, yani tüm tarafların ISS'de değişiklik yaparak uluslararası öğrencileri kabul etmeye devam edebileceğinden emin olabilirler. Kanada Ulusal Okullar Birliği (Caps-I) İcra Direktörü Bonnie McKie, “Bir başka önemli avantaj, özellikle bir dönem için Kanada'ya gelen öğrencilere sağlanan vize kolaylıkları. Kanada'da öğrenim izni alarak tam bir yıl veya daha uzun süre kalabilmeleri. Önceden öğrenciler vizelerini sürelerini uzatabilmek adına ülkeyi terk ederek, çok karmaşık ve masraflı  şekilde Kanada dışından almak zorunda kalıyorlardı.”

Değişiklik 2015 Haziran ayı başında yürürlüğe girmiştir ve birçok lisede bunun gelecekteki kayıtlar üzerinde olumlu bir etkisi olacağı öngörülmektedir. Howe, “Anında bir etkisinin olup olmayacağını söylemek çok zor, ancak öğrencilerimizin kalış sürelerini uzatmaktan bahsetmiş olduk.” diyor. 2011 sonbaharında uluslararası alanda kendini tanıtmaya başlayan dokuz okul bölgesinde - Howe, geçen yılki Dış Servis Görevinin, öğrencileri korkmalarına rağmen vize almalarını engellemediğini de ekliyor.

Bununla birlikte, bazı okullar için grevler, çoğu için kalıcı bir etkiye sahip olmasa da, kayıtlarını olumsuz etkiledi. Winnipeg Pembina Trails School Division'taki Brent Poole, “Yurtdışından, özellikle Almanya ve Brezilya'dan gelen öğrenci sayımız azaldı” diyor ve bu grevden kaynaklanıp kaynaklanmayacağından emin değilim. Rakamlar düşüyor ama her zamanki gibi iş yapıyor. “Kitchener, Ontario’da bulunan Waterloo Catholic District Okul Kurulu'ndan Vic Degutis şöyle açıklıyor: “Grev en çok Çin'i etkiledi çünkü en büyük kaynak Çin’de.”

Vize sürecini hızlandırmak için yapılan bir hareketle, Degutis hükümetin yurtdışında birçok vize ofisini kapattığını ve şimdi süreci merkezi olarak yönetmekte olduğunu açıklıyor. Öğrencilerin ve yurtdışı eğitim firmalarının çevrimiçi başvuru gönderebildiğinden, bu durumun daha kolay olduğunu fark ederken, tartışmanın iki tarafı olduğunu söylüyor. “Bölgesel vize ofisleri olmayan veliler ve öğrencilerle ilişkiler kurmakta sorunlar yaşanacak, çünkü onlar olmadan uygulamaları takip etmelerini zorlaştırıyor” diyor. “Bu, özellikle de Asya için geçerlidir.”

Yurtdışından giden diğer öğrenci milletleri de aynı eğilimi fark etti, Poole açıklarken, “Çin şimdi bir numaralı kaynak pazarımız - uzun yıllar boyunca bir numara olan Güney Kore'den bayrağı devraldı. Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik ofisi, Çinli öğrenciler için öğrenim izni verme konusunda daha emin.” Benzer şekilde, BC'deki Abbotsford School District'ten Dave Ryder, Çin'in büyüyen ekonomisi ve Kore'nin yerel eğitim sistemine yaptığı iyileştirmeler nedeniyle Çin'in Kore'yi ele geçirdiğini anlatıyor. Birçok ülkenin ve sektörün sahip olduğu bir sorunu yeniden ele alıyor, “Çin'den, piyasayı kolayca doyurabilecek kadar çok öğrenci var” diyor.

Ryder okulun Brezilya, Almanya, Kolombiya ve Meksika gibi pazarlardaki son başarısını gördü. “Yurtduşından eğitim için gelen bu öğrenciler Kanada deneyimini geliştirebildikleri kadar geliştirmekle ilgileniyorlar - akademik ilerleyişten ziyade dillerini geliştirmeye daha çok ilgi duyuyorlar ve farklı bir yaşam biçimi görüyorlar” diyor, Çinli öğrencilerin daha fazla akademik sonuç odaklı olduklarını ekliyor. Bu arada Howe, okul bölgesinde Brezilya, Japonya ve Almanya gibi ülkelerden gelen kayıtların en çok sayıda olduğunu söylüyor. “Kanadalı lise eğitimi için Brezilya bursu programı, Brezilya kayıtlarına yardım etti.”

Tabii ki Howe, turizm ve konukseverliğin ESL programlarının yanı sıra uluslararası öğrencilerle de popüler olduğunu ve Ontario'da birçok offshoot seçeneğinin bulunduğunu ekliyor. Ve ülke çapındaki Degutis, eğitim sisteminin, onu ayıran büyük bir esnekliğe izin verdiğini söylüyor.

Geleceğe bakıldığında Degutis, Ontario hükümetinin vizyonunu uluslararası eğitimi desteklemek için uyarladığını takdir ediyor. Ve Manitoba'da Poole, eyaletinin Uluslararası Eğitim Yasası'nı geçen ilk kişi olduğunu söyledi. “Ana hedeflerinden biri, eyaletteki tüm öğrenci programlarının bütünlüğünü arttırmak ve diğerler eyaletlerin de de aynı şeyi yapmasını sağlamak. Bu, yurttaşların ve / veya öğrencilere vereceği güven nedeniyle denizaşırı öğrenci akınını artıracaktır. ”

 

Pazarlama teknikleri

Birçok Kanada lisesi ve okul bölgesi işe alım sürecinin ayrılmaz bir parçası olarak görüyor. Waterloo Katolik İlçe Okulu Yönetim Kurulu Üyesi Vic Degutis, “İyi yurtdışı eğitim firmalarının değerli olduğunu düşünüyorum. Öğrencilerimizin yaklaşık yüzde 85'i yurtdışı eğitim firmaları aracılığı ile geliyor.”

Ayrıca Ontario'da, Seaforth'daki Avon Maitland Bölgesi Okul Kurulu da yurtdışı eğitim firmalarını kullanıyor. Uluslararası Eğitim Müdürü Steve Howe, bölgenin Berlin, Almanya'da bir eğitim fuarına katılacaklarını, değişim programı gibi diğer yöntemlerin yanı sıra yurtdışı eğitim firmaları ile ağlarını güçlendireceklerini söyledi. “Kanada'nın güçlü bir halk eğitim sistemi var ve Brezilyalı öğrenciler mesajın Facebook üzerinden yayılmasında çok başarılı” diye ekliyor. “Reklamcılıkta milyonlarca değerinde olan çok etkili bir pazarlama aracı. Sosyal medya aynı zamanda iyi bir şekilde devam etmemiz için bize ivme kazandırıyor.” Ayrıca, ilçedeki dokuz lisede yer alan bilgilerin yer aldığı web sitesinin de yararlı olduğunu söylüyor.


© Copyright | Poseidon Yurtdışı Eğitim | All rights reserved.